Kruche ciasteczka z masłem orzechowym

Robiłam wiele fit ciastek. Wychodziły dobre, mam kilka przepisów, z których na prawdę często korzystam, ale... takie fit ciastka mają to do siebie, że zazwyczaj są dosyć miękkie. Nie mówię, że to źle, ale założenie zdrowych słodyczy jest takie, że mają nam zastępować pełne cukru sklepowe przysmaki. No a te zazwyczaj są kruche i mega chrupkie. Gdyby porównać takiego pieguska do fit ciastek owsianych, jedyne co je łączy to fakt, że są okrągłe. Długo zajęło mi zrobienie ciastek, które przebijają kupne. Ale udało się. Jeżeli lubisz masło orzechowe i słodycze (a kto nie lubi?), to ten przepis jest stworzony dla Ciebie. Tylko pamiętaj o jednej zasadzie, o której wiele osób często zapomina - to, że coś jest zdrowe, nie znaczy, że można wpierniczać to "do porzygu". Takie ciastka tak czy siak są dosyć kaloryczne (głównie węglowodany i tłuszcze), więc musimy pamiętać o umiarze. Chociaż w tym przypadku, będzie to dosyć ciężkie... Uwierzcie mi na słowo, bo przed chwilą sama odbyłam wewnętrzną walkę sama z sobą, żeby nie zjeść całego słoiczka na raz.
Nie podam Wam makro, bo nie ma to tutaj sensu. Większość z Was pewnie użyje miodu, ze względu na brak stewii (kaloryczność automatycznie znacznie wzrasta), no i każdemu wyjdzie inna wielkość/kształt, więc ciężko określić na ile sztuk to obliczać.




Składniki:
- 130g masła orzechowego (jeśli posłodzicie ciastka miodem, to użyjcie tylko 60g masła)
- 120g mąki pełnoziarnistej
- łyżeczka cynamonu
- łyżeczka sody
- 45g płatków owsianych
- 1 jajko
- 6 łyżek karmelowego dipu walden farms (nie dodawajcie jeśli użyjecie miodu zamiast słodzika)
- odrobina stewii/innego słodzika lub 100g miodu

Wykonanie: 
Mąkę, cynamon, sodę i płatki wsypujemy do miski. Mieszamy masło, jajko, miód/dip, słodzik. Kiedy mokre składniki się połączą, dodajemy je do miski ze składnikami suchymi. Początkowo mieszamy łyżką, a następnie ugniatamy ciasto, aż wszystko ładnie się zbije (na dole zdjęcie jak ciasto powinno wyglądać po wyrobieniu). Odkładamy ciasto do lodówki na 20 minut i nagrzewamy piekarnik do 170 stopni. Później formujemy ciasteczka - ręcznie lub wykładamy foremki i pieczemy około 45 minut.



1 komentarz: